چه پنجره ای برای استان قم مناسب است

چه پنجره ای برای استان قم مناسب است

پنجره دوجداره قم

با توجه به گسترش شهر ها و افزایش ساخت و ساز در شهر های مختلف استفاده از پنجره دوجداره و پنجره الومینیوم در ساختمان های جدید جهت کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش و در جهت کنترل مصرف  انرژی ، اجتناب ناپذیر می باشد. در یک سری مطالب سلسه وار می خواهیم پنجره دوجداره مناسب جهت هر شهر را با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان آلاینده های صوتی بررسی نماییم. این قسمت پنجره دوجداره قم.

استان قم یکی از استان های کشور ما ایران است. شهر قم در شمال شهر اصفهان و در جنوب پایتخت ایران یعنی شهر تهران قرار گرفته است.شهر قم در شرق استان مرکزی و از غرب با استان سمنان همسایه می باشد.

در حالت کلی می توان گفت شهر قم دارای آب هوای گرم و خشک می باشد اما در نقطه جنوبی و غربی خود دارای آب هوای کوهستانی می باشد.مساحت شهر قم حدود ۱۱۲۴۰کیلومتر مربع و جمعیت ساکن آن حدود ۲۸۳ر۱۷۲ ر۱ نفر می باشد.البته به علت گردشگری بودن شهر قم مخصوصا گردشگری مذهبی در کلیه فصول این شهر پذیرای زائران داخلی و خارجی زیادی است که این امر موجب شلوغتر شدن این شهر می گردد.

به علت رشد جمعیت و پذیرا بودن گردشگران و همچنین رشد ساخت و ساز ساختمان و ایجاد جاده و گذر گاه ها در این شهر مسائلی از جمله کاهش صداهای شهری درون واحد ساختمانی و ایجاد آرامش بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان جمعیت ساکن و گردشگری این شهر در این مقاله قصد داریم استانداردهای یک پنجره دوجداره و یا پنجره الومینوم مناسب با این شهر را توضیح دهیم.

بر اساس متریال مصرفی و استاندارد پنجره دوجداره ، در شهر قم می توان از دو نوع پنجره دوجداره استفاده کرد:

۱-پنجره upvc

۲-پنجره آلومینیومی ترمال بریک و پنجره دوجداره آلومینیومی معمولی (نانترمال)

پنجره دوجداره upvc:

در انتخاب یک پنجره upvc استاندارد برای شهر قم با شرایط آب و هوایی که اعلام شد در گام نخست می بایست به ماهیت موادی یا پلیمری آن دقت داشت.

پروفیل پنجره upvc باید طبق استانداردهای آب و هوایی هر کشور یا منطقه تولید شود.

به علت وجود سرما و همچنین گرما ، حرارت شدید هوا و تابش شدید خورشید در تابستان در شهر قم می بایست در پنجره upvc با پروفیل استاندارد استفاده کرد تا پنجره دچار دفرمگی ، تغییر رنگ و … نشود.

استفاده ار پروفیل غیر استاندارد می تواند به مرور زمان مشکلات عدیده ای در پنجره upvc ایجاد کند که در نهایت انتظارات شما بابت کاهش اتلاف انرژی، کاهش صوت و عدم ورو گرد و غبار برآورده نشود.

بیشتر بدانید: خصوصیات پنجره دوجداره جهت مناطق گرم و خشک

می توان برای کاهش بیشتر اتلاف انرژی از پروفیل های با مقاطع قویتر استفاده کرد همانند پروفیل های الومینوم سری ۷۰ که موثر تر خواهند بود.

همچنین در ساخت پنجره دوجداره می بایست از گالوانیزه با ضخامت و هندسه درست ، یراق آلات استاندارد و لاستیگ های آبندی و هوابندی استاندارد (EPDM) استفاده شود.

هر کدام از این اجزا و متریال ها به صورت کامل در مقالات دیگر سایت توضیح داده شده اند که در صورت نیاز می توانید به آن ها مراجعه فرمایید

پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک و پنجره دوجداره آلومینیومی معمولی (نانترمال)

یکی دیگر از انواع پنجره دوجداره که در شهر قم مورد استفاده قرار می گیرد نوع آلومینیومی آن است.

به همان علت سرما و گرما زیاد در فصول مختلف در شهر قم قطعا نوع ترمال بریک به علت وجود لایه های پلی آمیدی در میان پنجره دوجداره پیشنهاد می گردد.

پنجره دوجداره آلومینیومی معمولی یا نانترمال به علت خواص ذاتی آلومینیوم باعث تبادل انرژی بیشتری نسبت به نوع ترمال بریک آن خواهد شد.

همانند پنجره دوجداره upvc استفاده از اکسسوری و لاستیک و یراق آلات مناسب در پنجره آلومینیومی دوجداره حائز اهمیت است.

درباره جزئیات دقیقتر پروفیل پنجره دوجداره ترمال بریک یا نانترمال و سایر جزئیات آن می توانید به مقالات دیگر سایت مراجعه فرمائید.

 • بطور خلاصه اگر بخواهیم عنوان کنیم با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و خشک حاکم بر شهر قم، بهتر است از بهترین نوع پنجره الومینیوم  استفاده نماییم که دوام بیشتری نسبت به پنجره دوجداره upvc که در برابر گرما و تابش شدید نور خورشید از دوام بسیار بالایی برخوردار است.و اما باتوجه به نوع معماری بخش هایی از مرکز شهر شما می توانید جهت حفظ معماری ایرانی اسلامی از پنجره ارسی استفاده نمایید.

مشخصات فنی شیشه دوجداره در شهرقم

در هرکدام از انواع پنجره هایی که در بالا به آن اشاره شد می بایست از یک شیشه دوجداره استاندارد با مواد استاندارد و تولید به روش مکانیزه تمام صنعتی استفاده شود.

شیشه دوجداره حجم زیادی از یک پنجره upvc و یا پنجره دوجداره آلومینیومی را در بر می گیرد و همین امر در کیفیت پنجره نهایی بسیار تاثیر گزار خواهد بود.

متاسفانه امروزه بسیاری از شیشه ها به طریق غیر استاندارد تولید و به عنوان شیشه تمام صنعتی به مشتریان عرضه می گردد.

استفاده از شیشه دوجداره غیر استاندارد در شهر قم به علت آب هوای سرد و یا گرم در فصول مختلف می تواند در مدت زمان دچار بخارگرفتگی و یا عدم انتظارات مورد نیاز از جمله کاهش اتلاف انرژی و کلاهش صوت شود.

همچنین برای کاهش بیشتر صوت و صداهای مزاحم می توانید از ساختارهای مختلف شیشه دوجداره یا سه جداره استفاده نمایید.

برخی از شیشه های دوجداره و سه جداره استاندارد که به مطلوب شدن انتظارات ما از یک پنجره دوجداره upvc یا پنجره دوجداره آلومینیومی ختم می شود به ترتیب به شرح زیر است:

 • شیشه دوجداره تمام صنعتی ۶ساده-۴ساده
 • شیشه سه جداره تمام صنعتی ۶ساده-۴ساده-۶ساده
 • شیشه دوجداره تمام صنعتی۴+۴ لمینیت -۶ساده
 • شیشه سه جداره تمام صنعتی ۴+۴ لمینیت-۴ساده-۶ساده

هر کدام از شیشه های گفته شده در بالا به ترتیب قدرت بیشتری در کاهش اتلاف انرژی و صوت را دارند.

البته ساختارهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند طی کارشناسی محل ساختمان یا پروژه به آن اشاره کرد.

همچین می توان در ساختارهای گفته شده از شیشه های رنگی یا رفلکس استفاده نمود. شیشه های رفلکس جهت مناطقی که تابش آفتاب شدید است جهت کنترل ورودی نور و گرما به محیط پیشنهاد خوبی می باشد. علاوه بر این در طی روز پوشش خوبی از جهت دید می باشد.

بطور خلاصه اگر بخواهیم به خصوصیات شیشه در پنجره دوجداره قم بپردازیم، جهت مناطقی که آلاینده های صوتی بالاست باید از شیشه هایی با عایق صوتی بالا استفاده نماییم مثل سه جداره و یا دوجداره لمینت و جهت کاهش ورودی نور به فضای داخل محیط بهتر است از شیشه های رفلکس استفاده شود.

پنجره دوجداره

یکی از دلایل پرطرفدار بودن پنجره دوجداره داشتن مقاومت و استحکام بالای آن در برابر ضربه و فشار و عدم تغییر شکل در طی گذشت زمان می باشد.

این ویژگی پنجره دوجداره به دلیل بکار رفتن پروفیل الومینیوم  در بدنه پنجره دوجداره می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده برای ایجاد عایق بندی مناسب باید از دو جداره شیشه که بصورت موازی کنار یکدیگر قرار گرفته اند استفاده نمود. برای پر نمودن فضای خالی مابین شیشه ها از گاز آرکون به دلیل غیرقابل اشتعال بودن و نداشتن بو و مزه استفاده می کنند.

ویژگی ها و دلایل محبوبیت پنجره دوجداره الومینیومی

 • دارای عایق بندی مناسب در برابر گرما، سرما، صدا
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار
 • نظافت و شستشوی آسان
 • مقرون به صرفه
 • نصب آسان
 • حفظ برودت ساختمان و جلوگیری از اتلاف انرژی
 • استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار

انواع پنجره دوجداره الومینیومی

 • پنجره دو حالته
 • پنجره کشویی
 • پنجره فولکس واگنی
 • پنجره فرانسوی
 • پنجره انگلیسی

چرا پنجره دوجداره در قم

بیش از 90 درصد گرما منزل از طریق پنجره ها خارج می شود که با درب و پنجره دوجداره مناسب می توانید از نشت گرما جلوگیری کنید.همچنین در فصل تابستان جهت خنک کردن یا خنک نگه داشتن ، لوازم سرمایشی نیاز به مصرف انرژی کمتری خواهند داشت.نتیجه آن مصرف انرژی کمتر و کمک به محیط زیست و مبلغ قبوض انرژی کمتری را برای شما خواهد داشت.پنجره دوجداره در قم نیز با استقبال بسیار خوبی رو به رو شده است.

یکی دیگر از مهمترین مزایای پنجره های الومینیوم را میتوان به عایق بودن در برابر سر و صدای بیرون نیز اشاره کرد.معمولا پیش می آید که منزل شما در کنار خیابان های پر رفت و آمد ، مدرسه و مسجد باشد که توسط این پنجره های دوجداره و توسط دو شیشه ای که بروی پنجره شما نصب خواهد شد عایق بسیار مطلوبی در برابر سر و صدای اضافه برای منزل شما باشد.

از دیگر مزایای پنجره دوجداره میتوان به امنیت بالا ، نصف آسان و راحت و آبندی راحت ، عدم آتش گرفتن ، مقاوم در برابر حشرات و جانوران موذی ، مقاوم در برابر خوردگی و ساییدگی ، عدم نیاز به رنگ آمیزی و  نظافت آسان ، سازگاری با محیط زیست و قابل بازیافت بودن آنها نیز اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگی های الفورال  تماس حاصل فرماید.

021-44683213

09034755567

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *