پنجره لیفت اند اسلاید چیست؟

پنجره لیفت اند اسلاید چیست؟

آلودگی صوتی و همچنین آلودگی هوا دو مسئله مهم در جهان امروزی است. از این جهت معماران و طراحان همواره در تلاش هستند این دو عامل را در محیط ‌های کار و زندگی کمتر کنند. ادغام این دو موضوع به تولید پنجره ‌ها و درهایی انجامیده است که می ‌توانند با اشغال کمترین فضای ممکن، قوی‌ ترین مانع در مقابل عوامل بیرونی باشند. انواع و اقسام درب و پنجره‌ های کشویی راه حلی زیرکانه هستند که امروزه در اختیار ما قرار گرفته ‌اند. جدید‌ترین نوع محصولات کشویی در صنعت درب و پنجره، پنجره‌ لیفت ‌اند اسلاید نام دارند، درب و پنجره کشویی عایق با بازشو بزرگ. در مکان هایی که چشم انداز زیبایی دارند این سیستم انتخابی عالی است.

پنجره‌ های لیفت اند اسلاید (lift and slide)

در و پنجره لیفت اند اسلاید (lift and slide) جز درب های مدرنی است که امروز بسیار پر استفاده است و توانسته محبوبیت بسیار بالایی بین افراد پیدا کند. پنجره لیفت اند اسلاید روی دو ریل و چند چرخ سوار شده است، در نتیجه باز و بسته شدن این نوع درب بسیار نرم می باشد.

این نوع در و پنجره ها، همان طور که از اسمشان مشخص است، با چرخاندن دستگیره، ابتدا حدود 0.5 سانتی متر به سمت بالا حرکت می کد به عبارتی 5 میلی متر از فریم بلند می شود، که به این حالت (lift) می گویند و سپس با استفاده از چرخ هایی که برای این نوع درب طراحی شده، در راستای افقی به سمت چپ یا راست، حرکت می کند، که به این حالت نیز (slide) گفته می شود.

در واقع در حالت اسلاید، چرخ ها روی لاستیکی که آزاد شده است، حر کت می کنند و باعث حرکت درب می شوند. در نتیجه به این شکل پنجره، باز و بسته می شود. این حالت باز و بسته شدن در در و پنجره لیفت اند اسلاید باعث شده تا یک ویژگی بسیار عالی در این نوع در و پنجره ها به وجود بیاید، و آن هم عایق بندی کامل درب است. همین عایق بندی قوی، باعث شده تا قیمت در و پنجره لیفت اند اسلاید به نسبت سایر در و پنجره ها کمی گران تر باشد.

لاستیک مورد استفاده در پنجره های لیفت اند اسلاید Epdm است و هنگام حرکت پنجره از جای خود بلند می شود و به صورت ریلی حرکت می کند. هنگام بلند شدن پنجره، پروفیل از لاستیک جدا می شود وبه حالت کشویی در لنگه حرکت کرده و بعد از بستن دستگیره دوباره  لاستیک با پروفیل درگیر می شود.

وقتی دستگیره پنجره لیفت اند اسلاید را به سمت بالا می چرخانیم یراق بازشوی پنجره به طرف بالا کشیده می شود و پنجره از روی فریم  5 میلی متر بلند می شود. بنابراین پروفیل با لاستیک در گیر نیست و پنجره در قاب به راحتی حرکت می کند. هنگامی که پنجره را قفل می کنیم پنجره روی فریم قرار می گیرد در این حالت لاستیک با پروفیل در گیر می شود پنجره قفل شده و دیگر حرکت نمی کند.

پنجره های لیفت اند اسلاید برای دید وسیع فضای رو به روی پنجره کاربردی است. پنجره های لیفت اند اسلاید به صورت نیمه اتومات و تمام اتومات به شکل تک ریل، جفت ریل و یا سه ریل اجرا می شوند. در این سیستم یراق آلات آلمانی و ایتالیایی استفاده می شود.

انواع شیشه و حتی شیشه ضد گلوله روی پروفیل لیفت اند اسلاید قابل نصب می باشد و این پروفیل باز شوی آسان و روان دارد.

قطر فریم لیفت اند اسلاید 12 تا 16 سانتی متر و پهنای پروفیل 14 تا 17 سانتی متر است. درب و پنجره های لیفت اند اسلاید تا ارتفاع سه متر و حداکثر وزن 900 کیلو گرم قابل اجرا هستند.

عملکرد پنجره لیفت اند اسلاید

در این مدل، دستگیره به سمت بالا چرخیده می‌ شود، سپس یراق بازشو را به سمت بالا کشیده و پنجره را از روی فریم تا حدود ۵ میلی متر بلند می‌کند، که در این حالت دیگر لاستیک‌ ها با پروفیل درگیر نیستند و پنجره به راحتی حرکت می‌ کند. همچنین زمانی که پنجره در حالت قفل قرار دارد، کل پنجره روی فریم می‌ نشیند و لاستیک‌ ها در هر چهار طرف درگیر می‌ شوند که هوا‌بندی در این‌ جا از طریق لاستیک انجام می ‌گیرد.

مزایای پنجره های لیفت اند اسلاید (lift & slide)

 • به دلیل غلطک های سوار بر روی دو ریل چند منظوره، سیستم لیفت اند اسلاید حداکثر بازشوی روان و آسان را در دسترس قرار می دهد.
 • امکان نمای یک تیکه برای ساختمان فراهم میکند.
 • درب و پنجره های لیفت اند اسلاید نسبت به پنجره های کشویی ظاهری شکیل تر دارند.
 • درب و پنجره های لیفت اند اسلاید نسبت به پنجره های کشویی، پروفیل سنگین تر دارند.
 • هنگامی که درب یا پنجره لیفت اند اسلاید را قفل می کنیم، درزگیرهای آب و هوا سمت بالا و پایین و از هر چهار طرف درب یا پنجره فعال می شود و در برابر نفوذ آب و هوا نسبت به درب های کشویی عایق بالاتری فراهم می کند.
 • عایق بسیار قوی در برابر آلودگی هوا و آلودگی صوت هستند، زیرا در برابر آب و هوا و گرد و خاک بسیار مقاوم اند.
 • درب های لیفت اند اسلاید قابل شستشوی کامل هستند و نظافت آنها بسیار آسان است.
 • یکی دیگر از مزیت های این سیستم حالت باز شوی کشویی آن است که باعث می شود فضای کمی را اشغال کنند.
 • بالا و پایین درب لیفت اند اسلاید درزگیر دو گانه وجود دارد که هنگام بسته شدن درب، عایق بسیار قوی ایجاد میکند.
 • باز و بسته شدن بسیار آسان و جابه جایی فوق العاده نرم و روان
 • امکان نصب شیشه ضد گلوله و امکان نصب شیشه های خاص
 • وجود لاستیک های EPDM برای جلوگیری از اصکاک لاستیک هایی که مانع از حرکت پنجره می شوند.
 • یراق آلات استفاده شده در درب لیفت اند اسلاید آلمانی و ایتالیایی و ترک می باشند.

معایب پنجره های لیفت اند اسلاید

پنجره های لیفت اند اسلاید به نسبت پنجره های دیگر قیمت بالاتری دارند و این قیمت بالا به دلیل نوع و کیفیت بالای یراق آلات آن است.

درب و پنجره ‌های لیفت اند اسلاید برای چه نماهایی مناسب هستند؟

وقتی در مقابل خود نمایی از باغ، دریا، جنگل، استخر و یا نمایی خاص داشته باشید وجود هرگونه مانعی از لذت دیدن منظره می‌کاهد. پنجره‌ های lift & slide یکی از گزینه‌های مناسب برای داشتن دید کامل از مناظر هستند.

سیستم ‌های لیفت اند اسلاید دارای قطر بیشتری نسبت به پنجره ‌های کشوی معمولی هستند که موجب می‌شود تحمل وزن بالاتری داشته باشند و بتوان شیشه ‌های سنگین و یک تکه را درون آن قرار داد. پنجره ‌هایی که دارای قطر بالاتر از ۱۲ سانتی‌ متر هستند نیز قابلیت نصب یراق آلات لیفت را دارند.

در و پنجره لیفت اند اسلاید برای چه مکان هایی مناسب هستند؟

در و پنجره لیفت اند اسلاید برای مکان هایی که ساکنین آن تمایل دارند تا دید بیشتری به منظره بیرون ساختمان داشته باشند، بسیار مناسب هستند، زیرا این نوع درب ها پروفیل کمتری دارند و همین مسئله باعث می شود تا دید به بیرون بیشتر شود.

همچنین این نوع درب ها برای هر نوع مکانی، مثل پذیرایی، بالکن و اتاق خواب مناسب است و برای مکان های کوچک و بزرگ کاربرد دارد. هیچ محدودیتی برای استفاده از این نوع درب ها وجود ندارد. استفاده از درب لیفت اند اسلاید را برای مکان هایی که در مقابل نمای باغ، دریا، کوه، جنگل، استخر و هر نمای خاص و منحصر به فرد را دارند، به شدت پیشنهاد می کنیم.

تفاوت درب و پنجره ‌های ریلی با لیفت اند اسلاید

 • درب و پنجره‌های لیفت اند اسلاید و ریلی نوع پیشرفته انواع قدیمی تر پنجره‌های کشویی هستند. راحتی استفاده هر دو نوع یکسان بوده و حتی می‌ توان گفت هر دو محصول عایق‌های خوبی در برابر صدا و حرارت محسوب می‌شوند. در مقایسه با انواع قدیمی‌تر محصولات کشویی، پنجره‌های ریلی امنیت بیشتری دارند، اما امنیت در انواع لیفت اند اسلاید به حد کمال خود می‌رسد.
 • درها و پنجره ‌های ریلی در پانل‌های سه یا چهارتایی تولید می‌شوند. در این محصولات درب ‌ها بر روی قرقره ‌ها قرار می ‌گیرند و فرد با کشیدن دسته به چپ یا راست می‌تواند درب را روی ریل به راحتی حرکت داده و باز و بسته کند. تفاوت بارز این دو محصول نیز در همین موضوع است. لیفت اند اسلاید‌ها تنها در زمانی که فرد بخواهد در را حرکت دهد بر روی قرقره‌ها قرار می‌گیرند و در سایر حالت‌ها کاملا قفل می‌شوند که این کار تنها با دسته‌ای که در داخل تعبیه شده است امکان پذیر خواهد بود. همین موضوع امنیت نوع لیفت اند اسلاید را بیشتر می‌کند. در لیفت اند اسلاید مکانیزم سه گانه قفل و کارکرد ریل، مانع باز شدن درب از بیرون خواهد شد.
 • نکته دیگر مربوط به مکانیزم قفل می‌باشد که در پنجره ریلی نمی‌توان با ثابت ماندن، آن را در حالت نیمه باز قفل کرد، و در حالت نیمه باز همواره به راحتی بر روی ریل حرکت می‌کند. همین موضوع می‌تواند برای کودکان و حیوانات خانگی خطر آفرین باشد، اما محصولات لیفت اند اسلاید را می‌توان در حالت نیمه باز نیز قفل کرد، که مزیتی برای این محصول به شمار می‌آید.
 • سقف تحمل وزن درب و پنجره‌های ریلی ۲۰۰ کیلوگرم است، و زمانی که وزن از این حد بالاتر رود، باز و بسته کردن در با مشکل مواجه خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود ابعاد پانل این محصولات از ۲۴۰۰ میلی‌متر در ۲۶۰۰ میلی‌متر بزرگ‌تر نباشند. در مقابل لیفت‌ اند اسلایدها وزن‌ های بالاتری را می ‌توانند تحمل کنند، از این رو برای پانل ‌های بزرگ‌ تر انتخاب‌ های بهتری هستند.

تفاوت درب و پنجره ‌های فولکس واگنی با لیفت اند اسلاید

درب های لیفت اند اسلاید امکان و باز و بسته کردن آن ها بسیار راحت تر از درب های فولکس واگنی است و این نوع درب ها برای جاهایی که منظره ی زیبایی دارند، به شدت توصیه می شود. به عنوان مثال این نوع درب ها برای اتاق ها یا سالن پذیرایی که رو به حیاط یا باغچه های زیبا باز می شوند، یک انتخاب عالی و فوق العاده است.

همچنین باز و بسته کردن آن ها بسیار راحت و روان می باشد، در نتیجه برای بالکن، که ممکن است درب آن را در طول روز زیاد باز و بسته کنید نیز یک پیشنهاد عالی می باشد.

عوامل تاثیر گذار روی قیمت در و پنجره لیفت اند اسلاید

 • ابعاد درب مورد نظر
 • کیفیت پروفیل مصرفی
 • برند درب لیفت اند اسلاید
 • هزینه حمل و نقل و ایاب هاب
 • دستمزد نصاب

برای کسب اطلاعات بیشتر با نمایندگی های الفورال  تماس حاصل فرماید.

021-44683213

09034755567

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *