پروفیل چیست؟

در بازار آهن، انواع مختلفی از مقاطع فولادی تولید و عرضه می‌گردد. پروفیل نیز به عنوان یک مقطع پر کاربرد فولادی در این بازار شناخته می‌شود. پروفیل چیست؟ این عبارت اولین پرسشی است که برای افراد تازه وارد به بازار آهن به وجود می‌آید.

در ابتدا باید بدانید که پروفیل عموما به مقاطع با شکل مقطع ثابت و طول زیاد اطلاق می‌شود. در واقع هرچه در راستای طول  پیش بروید، شکل مقطع تغییری نمی‌کند و ثابت می‌ماند.

بر این اساس اغلب مقاطع فولادی در بازار آهن در گروه پروفیل قرار می‌گیرند. اما پروفیل در نگاه بازاریان به گروه خاصی از مقاطع فولادی با شکل مقطع مشخص گفته می‌شود.

تاریخچه پروفیل:

اوایل قرن ۱۹ میلادی تولید انواع پروفیل در انگلستان آغاز شد. پل قوسی در اسکاتلند از اولین سازه‌های ساخته‌شده با پروفیل محسوب می‌شود. ایران پس از جنگ جهانی دوم با افزایش جمعیت روبه رو شد. به دنبال این افزایش، نیاز به مسکن نیز افزایش یافت. در این زمان به دلیل کمبود چوب، انواع پروفیل در ساخت خانه به کار گرفته شد.

انواع پروفیل بر اساس شکل سطح مقطع:

از لحاظ شکل، پروفیل در دو نوع باز و بسته قرار می‌گیرد.

پروفیل باز:

آن دسته از مقاطع فولادی که شکل باز دارند، در گروه پروفیل‌های باز قرار می‌گیرند. براین اساس، مقاطع باز شامل موارد زیر می‌شود:

انواع تیر آهن-ناودانی یا پروفیل U-نبشی یا پروفیل L-تسمه- پروفیل Z-

تمام این مقاطع در بخش‌های مختلف ساخت و ساز کاربرد دارد.

پروفیل بسته:

در مقابل گروه پروفیل‌های باز، نوع بسته قرار دارد. همان طور که از نام این مقاطع پیدا است، شکل مقطع بسته است. از این نوع مقاطع در حوزه‌های مختلفی چون ساخت و ساز درب و پنجره، لوله، قوطی، کرکره برقی و پی وی سی استفاده می‌شود. از جمله پروفیل‌های بسته می‌توان به قوطی و لنگه دری اشاره کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:09034755567

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *