لامل چیست و چه ارتباطی با نمای کرتین وال دارد؟

لامل چیست و چه ارتباطی با نمای کرتین وال دارد؟

به استراکچر آلومینیومی نمای کرتین وال یا در واقع همان پروفیل‌های آلومینیومی که شیشه‌های نمای کرتین وال بر روی آن‌ها سوار می‌شوند، در اصطلاح فنی لامل گفته می‌شود.

لازم است بدانید، که در نمای کرتین وال، لامل‌ها در دو بخش افقی و عمودی ارائه می‌شوند. همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، لامل‌های افقی ترنسم و لامل‌های عمودی مولیون نامیده می‌شوند.

لازم به ذکر است که در اجرای سیستم‌های مربوط به نمای کرتین وال، به طور معمول ترنسم یا لامل افقی در سایز طولی کوچک‌تری نسبت به مولیون یا لامل عمودی ارائه می‌شود. اما توجه داشته باشید، که با این وجود، عرض لامل‌ها باید با یکدیگر برابر باشند.

وجود این اختلاف سایز در طول لامل‌ها به خاطر آن است، که بیشتر بار شیشه‌های نما بر روی لامل‌های عمودی یا مولیون‌ها خواهد بود، اما در افق دید، بعضی از طراحان، سازندگان ساختمان و آرشیتکت‌های معمار، به دلیل بالا رفتن سطح زیبایی بصری نما از داخل، اندازه طولی ترنسم و مولیون را با یکدیگر برابر در نظر می‌گیرند. البته این موضوع کاملا به ظرافت طراح و سازنده در طراحی نما و معماری بستگی دارد.

لامل‌ها، از نظر برند و جنس متریال، انواع مختلفی دارند. لامل‌های در کشورهای مختلفی تولید می‌شوند، که یکی از کشورهای مهم تولید کننده این سازه‌ها، کشور آلمان است. این سازه‌ها از نظر جنس متریال به دسته‌های مختلف لامل آلومینیومی (Aluminium Curtainwall)  لامل فولادی (Steel Curtainwall) و لامل چوبی (Timber Curtainwall) تقسیم بندی می‌شوند

 

نمای کرتین وال
نمای کرتین وال

 

 

عملکرد و عایق خوب در نمای کرتین وال باعث شده است تا این نوع از نماها گزینه مناسبی برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های تجاری و مسکونی به حساب آیند.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص پروفیل های کرتین وال آلفورال میتوانید اینجا را کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *