تفاوت آلومینیوم خشک و نرم

آلومینیوم از عناصر پوسته زمین است که میزان ۱۸ درصد از ترکیبات پوسته را تشکیل می دهد. این عنصر خاصیت فلزی دارد و در حالت خالص، فلزی بسیار نرم، ضعیف و نقره ای رنگ بوده و از خاصیت شکل پذیری فراوانی برخوردار است. با ترکیب کردن فلزات دیگری چون مس، منگنز، منیزیوم و . . . می توان استحکام لازم را به آلومینیوم بخشید. امروزه از آلومینیوم به فراوانی در صنایع و ساختمان سازی استفاده می شود. این فلز پس از آهن کاربردی ترین فلز است. از جمله عواملی که منجر به محبوبیت این فلز منحصر به فرد شده است می توان به پایین تر بودن قیمت نسبی آن نسبت به فلزات غیر آهنی دیگر، استحکام آلومینیوم، ضد زنگ و مقاومت نسبت به خوردگی اشاره کرد.

ضایعات آلومینیوم:

آلومینیوم یک محصول اقتصادی بوده و می تواند مجدد وارد چرخه بازیافت شود. مصنوعات آلومینیومی به دو دسته آلومینیوم نرم و آلومینیوم خشک تقسیم می شوند.

آلومینیوم نرم به آن دسته از مصنوعات آلومینیومی گفته می شود که نیاز به مقاومت بسیار در برابر فشار، دما، ضربه و . . . ندارند. مثال هایی از ضایعات آلومینیوم نرم برای آشنایی بیشتر شما در پایین ذکر می کنیم:

 – ضایعات حاصل از بسته بندی ظروف مانند قوطی های نوشیدنی ها و یا فویل های مخصوص بسته بندی مواد غذایی

 – ضایعات ظروف آشپزخانه و قابلمه ها

 – ضایعات سیم های آلومینیومی بدون روکش

 – پروفیل و شاخه ها

 – و . . .

آلومینیوم خشک به مصنوعاتی اطلاق می شود که تحت فشار، دما، ضربات و تنش های بسیار قرار دارند. بنابراین باید میزان استحکام آن ها بالا بوده و در دماهای بالا ظاهر خود را حفظ کنند. مثال:

 – سیلندر و پیستون خوردوها

 – رینگ های آلومینیومی خودروهای اسپرت

تفاوت آلومینیوم خشک و نرم در چیست؟

در پاسخ باید بگوییم که تفاوت این دو در میزان ناخالصی آلیاژ آلومینیوم است. هر چقدر آلومینیوم خالص تر باشد، نرم تر بوده و ارزش اقتصادی بیشتری دارد. از شکل ظاهری و کاربرد آلومینیوم ها می توان به سادگی خشک و یا نرم بودن آن را تشخیص داد.

تفاوت این دو در میزان ناخالصی آلیاژ آلومینیوم است. هر چقدر آلومینیوم خالص تر باشد، نرم تر بوده و ارزش اقتصادی بیشتری دارد. از شکل ظاهری و کاربرد آلومینیوم ها می توان به سادگی خشک و یا نرم بودن آن را تشخیص داد.

ویژگی های آلومینیوم خشک و نرم چیست؟

– آلومینیوم خشک دارای انعطاف و نرمی کمتری نسبت به آلومینیوم نرم است. – ضایعات آلومینیوم نرم از ضایعات آلومینیوم خشک گران تر است. – سطح آلومینیوم نرم براق تر از آلومینیوم خشک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *