انواع پروفیل بر اساس نوع کاربرد

با توجه به کاربرد پروفیل ، این گروه از کالاهای فولادی در دو دسته ساختمانی و صنعتی قرار دارند. هر یک از انواع این مقاطع می‌توانند از متریالی متفاوت نیز ساخته شوند.

پروفیل ساختمانی:

پروفیل ساختمانی در مقطع مربع یا مستطیل، در ابعاد و ضخامت‌های مشخصی تولید می‌شود و معمولا ضخامت آن بین ۲ تا ۴ میلی‌متر می‌باشد. از انواع غیر چهارگوش پروفیل ساختمانی می‌توان به انواع پروفیل ۵۰۷، ۵۰۸، ۵۰۹، ۹۵ و پروفیل لنگه دری اشاره کرد.

پروفیل ۵۰۷ با نام پروفیل سپری هم شناخته می‌شود. پروفیل ۵۰۸ به عنوان پروفیل دو لبه و پروفیل ۵۰۹ با نام پروفیل یک لبه معروف است. انواع پروفیل درب و پنجره به عنوان معروف‌ترین پروفیل های ساختمانی، شناخته می‌شوند. پروفیل سپری، پروفیل کلافی، زهوار و پروفیل لنگه دری از مهم‌ترین انواع پروفیل درب و پنجره به شمار می‌روند.

پروفیل لنگه دری:

در ساخت چارچوب‌های درب، گوشه پله‌ها، نرده‌های فولادی و … از پروفیل لنگه دری استفاده می‌شود. این نوع پروفیل در بازار به نام پروفیل ۵۰۸ نیز معروف است. ضخامت پروفیل لنگه دری، ۲ تا ۴ میلی‌متر و طول آن ۶ تا ۱۲ متر است.

اغلب در ساخت پروفیل لنگه دری و دیگر پروفیل‌های درب و پنجره از ورق سیاه st37 استفاده می‌شود. قیمت پروفیل لنگه دری همانند دیگر مقاطع فولادی وابسته به عواملی چون نرخ ارز، قیمت ماده اولیه، بورس کالا و … است.

پروفیل سپری یا پروفیل ۵۰۷:

پروفیل سپری یا پروفیل T، نوع دیگری از پروفیل های درب و پنجره است که در ساخت درب و پنجره، سازه‌های فلزی، خرپا، اسکلت گلخانه، اتصالات پل و … کاربرد دارد. این نوع پروفیل، از ۰.۹ تا ۲.۵ میلی‌متر ضخامت دارد. پروفیل ۵۰۷ همانند پروفیل لنگه دری، در طول ۶ تا ۱۲ متر ساخته می‌شود.

پروفیل کلافی:

پروفیل کلافی نوع دیگری از انواع درب و پنجره است که در ساخت تیرآهن و ناودانی، درب و پنجره و چارچوب‌ها کاربرد دارد. این مقاطع در طول ۶ متر و ضخامت ۰.۹ تا ۲.۵ میلی‌متر ساخته می‌شوند. پروفیل کلافی به نام پروفیل ۵۰۹ یا پروفیل تک لبه نیز معروف است.

همچنین پروفیل‌های لنگه دری که برای ساخت چهارچوب‌های در مورد استفاده قرار می‌گیرد در دو نوع پرمصرف رومی و فرانسوی کاربرد دارند.

پروفیل صنعتی:

پروفیل صنعتی در ابعاد و ضخامت‌هایی تولید می‌شود و خواص مکانیکی بالاتری نسبت به پروفیل ساختمانی از خود نشان می‌دهد. معمولا پروفیل صنعتی ضخامتی بین ۵ تا ۸ میلیمتر دارد. به دلیل ضخامت بیشتر ورق، این پروفیل‌ها با نود گرم تولید می‌شوند.

پروفیل‌های صنعتی معمولا در ساخت سازه‌های فلزی بزرگ مثل پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. تولید این نوع پروفیل‌ها به دلیل ابعاد و ضخامت بالا نسبت به سایر پروفیل‌ها، نیازمند صرف زمان و هزینه بیشتری است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:09034755567

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *